sertificēts zobu higiēnists
Beatrise Pugačova

Zobu higiēna

Zobu higiēnisti strādā Jums ērtos darba laikos piektdienās, sestdienās un svētdienās no 9:00 – 22:00 lai nepārklātos ar pacientu darba laikiem. Zobārsti strādā no pirmdienas līdz ceturtdienai.


Salīdzinoši nesen, kopš 1996. gada, Latvijā uzsāka darbu pirmie diplomētie zobu higiēnisti. Kā jebkurš sākums tas bija grūts. Zobārsti bažījās, ka zobu higiēnisti viņiem noņems darbu – zobakmens noņemšana un smaganu ārstēšana nu bija pilnībā zobu higiēnistu rokās, kā arī pacientu izglītošana, kas sniedz iespēju tiem labāk izvairīties no zobu un smaganu saslimšanām.

Nu jau pagājuši 15 gadi, un dzīve visu ir salikusi savās vietās – zobārsti ārstē zobus, zobu higiēnisti māca pacientus, kā saglabāt zobu un smaganu veselību un rūpēties par tiem. Visiem ir ko darīt un būs ko darīt vēl ilgi!

Visi sertificētie zobu higiēnisti ir Latvijas Zobu Higiēnistu Asociācijas biedri. Tas ir garants, ka speciālists apmeklē pēcdiploma apmācības kursus, uzzinot jaunumus profesijā, attīstot savas komunikācijas spējas un kļūstot par labu profesionāli.

Latvijā strādājošie zobu higiēnisti ir daļa no pasaules zobu higiēnistu pulka. Zobārstniecība bez zobu higiēnistiem nav iedomājam.
Kaut vieta un lietotais aprīkojums ir tas pats, kas zobārstiem, tomēr instrumenti un iemaņas ir kardināli atšķirīgas. Tāpēc vēlamies īsumā iepazīstināt ar zobu higiēnistu darba specifisku un nozīmi jūsu veselības saglabāšanā.

Profesiju raksturojošā definīcija skan šādi: "Zobu higiēnists ir veselības aprūpes darbinieks, kas palīdz novērst mutes dobuma slimības (zobu un zobu apkārtējo audu) bojājumus un veic to ārstēšanu. Zobu higiēnista galvenais uzdevums ir mutes dobuma saslimšanu profilakse."


Kā mēs, zobu higiēnisti, varam būt noderīgi tieši Jums?

Vai zinājāt, ka Jūsu mutes dobumā dzīvo ap 5000 baktēriju, kur daļa no tām izraisa zobu bojāšanos, smaganu iekaisumu, kas raksturojas ar smaganu asiņošanu, kā arī ir par iemeslu zobu izkrišanai (!)? Tie nav briesmu stāsti! Statistika liecina, ka 92% Latvijas iedzīvotāju ir kāda no šīm saslimšanām. Dzeniet prom ilūzijas - jūs esat viens no viņiem!

Visa "ļaunuma sakne" ir baktēriju kopums, kas slēpjas aplikumā. Tas ir galvenais zobu bojāšanas un smaganu slimību cēlonis, jo, pārstrādājot jūsu mutē palikušās ēdiena atliekas, tās izdala skābi un toksiskas vielas. Neticat? Vai aizejot uz tualeti Jūsu „izdalītais’ galaprodukts ir goda vietā liekams? Tāpēc zobu tīrīšana ir vienīgais veids kā Jūs sevi varat pasargāt no baktēriju atlieku produktu graujošās iedarbības. Zobu tīrīšana ir ārstēšana!

Tomēr pilnībā likvidēt baktēriju radīto mīksto aplikumu mājas apstākļos paša spēkiem nav iespējams, jo ir vietas mutē, kuras ir grūti aizsniedzamas un iztīrāmas. Zobakmeni mājas apstākļos cilvēks pats notīrīt nevar.


Kas ir zobu aplikums un zobakmens?

Zobu aplikums ir mīksta, lipīga masa, kas nogulsnējas gar smaganu malu pie zobu kakliņiem un zobu starpās. Zobu aplikums pamatā veidojas no ēdiena atliekām, mikrobu galaproduktiem, siekalām, kā arī no atsevišķiem produktiem, kam piemīt kaitīga iedarbība uz zobu emalju. Kā par piemēru var minēt melnās tējas un kafijas radītos nosēdumus uz emaljas, kas veicina labāku kaitīgo baktēriju attīstību un vairošanos.

Ļoti negatīva ietekme uz mutes dobuma veselību ir smēķēšanai. Nikotīns bojā dentīnu un paātrina baktēriju vairošanās procesu.

Nenotīrīts mīkstais aplikums ar laiku, siekalu ietekmē, kļūst ciets. Tas jau ir zobakmens. Smaganu asiņošana, kā arī slikta elpa ir pirmā no pazīmēm, kas varētu liecināt par zobakmens esamību. Virssmaganu zobakmens, tas ir tas ko mēs redzam uz zobiem, zemssmaganu - smaganu rievā, ko ar aci nevar redzēt. Zobakmens pamazām atslāņo smaganas un noārda kaulu, kurā turas zobi, kā rezultātā var zaudēt zobus.


Zobu higiēnas procedūras norise.

Procedūra ilgst apmēram no pusstundas līdz stundai. Ja zobakmens ir liels un vairāk izveidojies var būt tā ,ka higiēnists jāapmeklē vairākas reizes. Ja ir nepieciešama jau nopietnāka ārstēšana, zobu higiēnists nosūtīs jūs pie ārsta periodontologa.

Zobu higiēnists izmeklē, iztaujājot par vispārējo veselības stāvokli un nosaka bojāto zobu un periodonta (ap zobiem esošo audu) stāvokli.
Veic mutes dobuma profilakses pasākumus, kas sevī ietver:

  • virs un zem smaganu aplikuma un zobakmens noņemšana.
    To dara ar ultraskaņas aparāta palīdzību un rokas instrumentiem;
  • zobu pulēšanu, izmantojot speciālas pulējamās pastas un pulierus.
    Vēl var pielietot arī sodas strūklas aparātu, kas ar speciāla EMS firmas pulvera palīdzību notīra aplikumu un pigmentus no zobiem;
  • Zobu starpu diegošana;
    Jūtīgu zobu kakliņu pārklāšana ar laku un diskomforta likvidēšana.
  • Fluora saturošu līdzekļu uzklāšana uz zobiem (gēli, putas un lakas)
  • Izstāsta par pareizu zobu tīrīšanu, diegošanu un mutes kopšanas līdzekļu izvēli lietošanai mājās.
  • Izstāsta par veselīgiem ēšanas paradumiem.

Der zināt:

  • Zobu higiēna ir cietā un mīkstā aplikuma noņemšana.
    Profesionāli veikta zobu higiēna palīdz izvairīties no paradontozes, gingivīta un citām mutes dobuma saslimšanām.
  • Zobu higiēna - ieteicams veikt ne retāk kā reizi sešos mēnešos.
  • Zobu higiēna – procedūra kuru mūsu kabinetā veic vienīgi sertificēts zobu higiēnists.
  • Zobu higiēna ir neatņemama veselīga smaida sastāvdaļa.
  • Zobu higiēna – palīdz uzturēt Jūsu elpu svaigu.
  • Zobu higiēna – pareizi tiek veikta kombinējot rokas instrumentus un ultraskaņas skeileri.
  • Zobu higiēna – palīdz baltinat zobus pateicoties abrazīvajām pastām un sodas strūklai.
  • Zobu higiēna - var būt nesāpīga pateicoties virsmas anestēzijai.

Ir iepējams saņemt tikai ar rokas instrumentiem veiktu higiēnu (50 Eur):



Zobu higēnas parastā norises gaita ar Air-flow:



Ar ultraskaņas skeileri:



Tikai šos trīs veidus kombinējot varam panākt labāko rezultātu. :) !

zobu higiēna

Kabinētā pacienti Jutīsies komfortabli un aprūpēti zobu higiēnistu un stomatologu uzmanības centrā.

Speciālistu darba iekartas ir aprīkotas pat ar pacienta ūdens glāzes uzturēšanu siltu un patīkamu.

Ir iespēja zobu higiēnistam izbraukt uz mājām pie pacientiem ka sir stacionāri un nevar ierasties kabinetā. Pagaidām šādos gadījumos braucam ar rokas instrumentiem bet drīzumā mums būs portatīvā iekārta ar siekalu sūcēju, turbīni un ultraskaņu, ja ir interese lūdzu laicīgi pieteikt vizīti jo Jūnijā jau pieraksts mājas vizītēm ir pilns.

zobu higiēna